1 / 4 sider - klik for at bladre

Osmose over Rhoeo discolor

  • Biologi
  • 1.g el. lign.
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Osmose over Rhoeo discolor er en biologi-opgave fra 2008 til 1.g el. lign.. Fylder 4 sider (490 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne forsøgsrapport undersøger osmose over en semipermeabel cellemembran i Rhoeo discolor. Formålet er at analysere, hvordan cellerne reagerer på ferskvand og saltvand. Rapporten inkluderer indledende teori, hypotese, metode, resultater og en diskussion af observationerne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret forsøgsrapport om osmose i planteceller. Indeholder teori, hypotese, metode, resultater og diskussion, hvilket giver god inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biologiforsøg
  • cellemembran
  • diffusion
  • ferskvand
  • hypotese
  • osmose
  • planteceller
  • rhoeo discolor
  • saltvand
  • semipermeabel membran

At finde ud af hvordan ferskvand og saltvand reagerer med cellerne i et Rhoeo Discolor blad. Altså undersøge osmose over en semipermeabel cellemembran.

(Det er vel cellerne der reagerer på H2O)

Indledende teoriafsnit

En cellemembran er semipermeabel, hvilket betyder at kun nogle stoffer kan trænge igennem. Små uladede molekyler og enkelte fedtstoffer kan frit passere membranen, fx H2O. Derimod kan ladede molekyler som fx Na+ og Cl-, og store molekyler, fx C6H12O6, ikke trænge igennem membranen.

Osmose: betyder at vand bevæger sig fra et område med høj H2O-koncentration, til et område med lavere H2O-koncentration.

Hypotese

Ved tilsætning af ferskvand, vil der intet ske med cellen. Der vil være jævn koncentration af vand (nettotransporten/nettodiffusionen af vand er nul). Og vandmolekyler kan jo frit passere cellemembranen.

Vandet vil diffundere ud af cellen, når der tilføjes NaCl til Rhoeo Discolor bladet, da vandkoncentrationen uden for cellen formindskes.

Materialer og metode

Materialer: skudspids af rhoeo discolor , mikroskop, objektglas, dækglas, dråbepipette, filtrerpapir, 5% NaCl-opløsning.

Metode: Jeg mikroskoperede celler fra bagsiden af et rhoeo discolor blad. Med henholdsvis ferskvand og saltvand. Derefter tegnede jeg cellerne ved alle tre størrelser på mikroskopet, og efter tilføjelse af NaCl-opløsning.

Resultater

Inden der blev tilsat salt, var der en jævn koncentration af vand inde i cellerne (nettotransporten var nul). (Og uden for?) – Der er den også 0 (;

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver