1 siders PDF

Kostskoler gennem tiden

  • Dansk
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kostskoler gennem tiden er en dansk-opgave fra 2014, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (476 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. juli 2026.

Denne opgave redegør for kostskolernes historie, fra de første klosterlignende institutioner i år 597 e.Kr. til etableringen af West Nottingham Academy i 1744. Den beskriver børnenes vilkår, undervisning og dagligdag i forskellige perioder, herunder forskellen mellem 'børnehjem' og nutidens kostskoler. Fokus er på de sociale og fysiske forhold, børnene levede under.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En klar og velstruktureret historisk gennemgang af kostskolernes udvikling. Teksten er informativ og giver et godt overblik over emnet, hvilket kan være inspirerende for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 1800-tallet
  • børnehjem
  • børns vilkår
  • historie
  • kostskoler
  • sociale forhold
  • uddannelse

De første kostskoler blev egentlig etableret omkring år 597 e.Kr. og var et kloster, hvor præster tog drenge til sig, så de kunne blive munke, præster eller andet, men betragtes ikke som én.Det gør West Nottingham Academy i stedet, som blev bygget i 1744.De her mere moderne skoler blev lavet af nogle voksne, der stod sammen, med ét formål: at forbedre hjemløse børns vilkår. Men ikke kun hjemløse, også forældreløse. Ca. 5-8 voksne mennesker slog sig sammen, og tog børn til sig, og opdrog en lille flok børn til de blev myndige. Denne idé bredte sig hurtigt, og kostskoler spirrede frem i alle storbyer. Flere folk begyndte at arbejde og flere børn kom ind på skolerne.

Eftersom der ikke er skrevet nogle papyrusruller eller indgraveret tegn på sten om hvordan, der var i år 597 e.Kr. kender man alligevel en lille smule om miljøet. Lærlingene boede og sov i et stort rum tæt ved kirken, hvor man var ca. 30 elever. Der var ingen opvarmning, og om vinteren måtte man ligge tæt op af hinanden, for at holde varmen. Maden var som regel grød og bønner, og man spiste det i et stort fælles rum tre gange om dagen. Dette billede forestiller det sted, hvor drenge blev sendt hen i 597 e.Kr. og tiden efter.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver