1 / 6 sider - klik for at bladre

Kranen Samson

  • Matematik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kranen Samson er en matematik-opgave fra 2017 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (1.071 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 4. august 2020.

I ?DAC ved jeg at |AD|=38 som det eneste. For at kunne regne mere i denne trekant skal jeg bruge en hjælpe trekant. Det gør jeg ved at lave ?DCE. Der ved jeg ved at kigge på figur 1 at |DE|=44 og |EC|=5. Nu kan jeg regne |DC| ud ved hjælp af Pythagoras siden det er en retvinklet trekant.

Jeg skal fastlægge geometrien på kranen ved at bestemme vinkler og sidelængder i trekanterne DAC CABmax CABmin.

Figur 2: Billede af Kranen Samson i havnen.

Figur 1: Billede af kranen Samson

A

I DAC ved jeg at |AD|=38 som det eneste. For at kunne regne mere i denne trekant skal jeg bruge en hjælpe D DCE. Der ved jeg ved at kigge på figur 1 at |DE|=44 og |EC|=5. Nu kan jeg regne |DC| ud ved hjælp af Pythagoras siden det er en retvinklet trekant.

D

Figur 3: Skitse af DAC

C

E

Jeg kender nu to sidelængder DAC. For at regne sidste sidelængde ud mangler jeg en mellemliggende vinkel, og den kan jeg regne ud med at regne D DCE (se figur 3.) og trække den fra 90°. tan tan tan

Dvs. at D

DAC

er

Side 1 af 6

Jeg kender nu to sidelængder og en mellemliggende vinkel, så nu kan jeg regne den sidste sidelængde ud ved hjælp med cosinus relationen som er flg. i dette tilfælde. cos Cos cos

Nu kender jeg alle sidelængder og en vinkel, så jeg bruger igen cosinus relationen til at regne A ud.

Jeg kan nu regne sidste vinkel ud ved at trække mine to vinkler fra den fulde vinkelsum.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver