En pige har netop krydset grænsen på flugt fra krigen. Frysende klamrer hun sig til rækværket på en af de vakkelvorne traktorvogne som transporterer flygtninge ud af deres land
Skrevet af [NAVN A]
Stakkels 10-årige pige
Det er en kold og trist onsdag midt i november måned. En 10-årig pige ved navn Sarmira tager i dag flugten fra hendes krigsharvede hjemland væk fra alt hendes familie og venner. Hun har været hjemløs de sidste 8 år, hvor hun har levet som flaskepige rundt omkring på gaden.
Hun har ikke haft noget sted at sove, da hendes forældre døde i krigen i 2000 hvor deres hus blev bombarderet da en palæstinensisk terrororganisation trængte ind i byen og dræbte flere tusind mennesker i den fattige by Nijil. Sarmira bliver transporteret i en gammel vakkelvorn traktorvogn til Polen, hvor hun skal forsøge at bygge en ny god tilværelse op selvom det bliver svært for den stakkels 10-årige Sarmira, når hun ikke kender en eneste. Det eneste hun har med sig er det tøj, som hun er i nu som består af en vinterjakke, og nogle forslidte bukser.
Om Sarmira’s gamle tilværelse
Sarima er en sød lille forkommen pige som ingen mad eller drikke har fået de sidste mange dage. Hun har ikke haft nogen mulighed for rent tøj eller bad. Hun har ingenting til at have på fødderne hverken sko eller strømper. Hele vejen fra Nijil til Polen sad hun ene, alene, for-frossent og forladt.
Det er gratis at oprette en konto