Polære og upolære stoffers blandbarhed samt ekstraktion af plantepigmenter.
Formål: At undersøge blandbarheden af forskellige stoffer.
Teori: Når to stoffer ligner hinanden med hensyn til polaritet er opløseligheden/ blandbarheden af de to stoffer stor. Det betyder at to polære stoffer kan blandes med hinanden, og to upolære stoffer kan blandes med hinanden, her ser man kun en fase, hvorimod et polært og et upolært stof ikke kan blandes, her får man to faser, hvor stoffet med den største densitet ligger nederst.
Man anvender viden om polaritet når man skal ekstrahere(udtrække) feks. lægemidler eller farvestoffer fra planter.
For hvert stof i denne øvelse skal der afgøres om hvert molekyle er polært, upolært eller lidt af hvert.
Vurderingen foretages ved betragtning af stoffets evne til at opløses, det kan ses ved en farveændring og rester af fast stof i opløsningsmidlet.
Grupper som –OH og –NH2 siges at være hydrofile, mens –CH3 fx er hydrofob. Forklar de to ords betydning.
Materialer:
Renset benzin(l), ethano(l)l, vand(l), acetone(l) og diiod(s), kobber(Ii)sulfat(s), octadecansyre( stearin)(s), reagensglas, propper og stativ.
Angiv for øvelsen om nedenstående molekyler er polær eller upolær, uddyb gerne med meget eller lidt.
Skema 1:
Molekyle
Polaritet
Vand H2O
Heptan/renset benzin C7H16
Propanon/ acetone CH3COHCH3
Det er gratis at oprette en konto