1 / 7 sider - klik for at bladre

Osmose i kartofler

Det er gratis at oprette en konto

Osmose i kartofler er en biologi-opgave fra 2022. Fylder 7 sider (1.313 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 9. juni 2026.

Denne forsøgsrapport om osmose i kartofler redegør for den osmotiske proces og dens effekt på kartoffelstykker placeret i forskellige saltkoncentrationer. Opgaven indeholder en hypotese, detaljeret fremgangsmåde, resultattabeller, databehandling og en diskussion af fundene. Den konkluderer om vægtændring og diffusion af vand i cellerne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret forsøgsrapport om osmose i kartofler med klar hypotese, resultater og diskussion. Giver god indsigt i den osmotiske proces.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • biologi
  • cellemembran
  • diffusion
  • forsøgsrapport
  • hypertonisk
  • isotonisk
  • kartofler
  • osmose
  • passiv transport
  • saltkoncentration

Formål……………………………………………………………………………………………………………………………………………3

Hypotese………………………………………………………………………………………………………………………………………..3

Passiv transport………………………………………………………………………………………………………………….3

Forventninger……………………………………………………………………………………………………………………..3

Materialer………………………………………………………………………………………………………………………………………4

Fremgangsmåde…………………………………………………………………………………………………………………………….4

Resultater………………………………………………………………………………………………………………………………………5

Tabel 1, Forsøgsresultater………………………………………………………………………………………………….5

Databehandling……………………………………………………………………………………………………………………………..5

Tabel 2, Vægt i procent………………………………………………………………………………………………………5

Tabel 3, Kartoflens ændring……………………………………………………………………………………………….5

Diskussion………………………………………………………………………………………………………………………………………6

Konklusion……………………………………………………………………………………………………………………………………..7

Referencer……………………………………………………………………………………………………………………………………..7

Formål

Formålet er at forstå grundlaget for den osmotiske proces. I øvelsen undersøger vi nemlig de forskellige kartoffelstykkers reaktion på at blive placeret i forskellige saltkoncentrationer.

Teori

Osmose er den simple diffusion af vand gennem cellemembranen fra vand med høj koncentration til vand med lav koncentration, dvs. spredning af molekyler, også kendt som passiv transport. Diffusion er bevægelsen af molekyler i tilfældige retninger Men det samlede antal molekyler bevæger sig alt fra høj koncentration til lav koncentration. Osmose handler kun om vands bevægelse, og bevægelse sker i membranen, hvorigennem kun nogle stoffer kan passere.

Ved 5g NaCI / 100 ml vand vil vandet være opbrugt på grund af saltkoncentrationen, da vandet i kartoffelcellen vil blive trukket ned i vandet, hvilket skaber en lige stor vægt mellem, dette bliver kaldet hypertonisk.

Hypotese

Jeg forventer at resultaterne er, at jo mere salt der er i kartoffelstykkerne, jo mere vil kartoflen tabe i vægt. Kartofler vil blive større i en skål med lav saltkoncentration, fordi vandet vil diffundere fra selve glasset. Lægges kartoflerne i en skål med hvor saltkoncentration i vandet er højere end selve kartoflen, så sker der det, man kalder diffusion af vand ud af cellerne, og vandet bliver suget ud af kartoflen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver