1 / 3 sider - klik for at bladre

Bevægelighedstræning, reflekser og smidighed

  • Idræt
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bevægelighedstræning, reflekser og smidighed er en idræt-opgave fra 2007 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (1.153 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Redegørelse for bevægelighedstræningens betydning for leddenes udslag og bindevævets elasticitet. Opgaven beskriver kroppens myostatiske og antimyostatiske reflekser samt forskellige udstrækningsmetoder som almindelig udstrækning, stretching og PNF. Inkluderer analyse af personlige bevægelighedstestresultater og forslag til forbedring.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for bevægelighedstræning og reflekser, suppleret med personlige testresultater og analyse. Giver god faglig indsigt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • antimyostatisk refleks
  • bevægelighedstræning
  • hypermobilitet
  • muskler og led
  • myostatisk refleks
  • pnf udstrækning
  • reflekser
  • smidighed
  • udstrækning

Når man taler om bevægelighedstræning, går man ind og fokuserer på leddene. Træningen går altså ud på at træne leddenes evne til at lave størst mulig udslag.

I kroppen har vi bindevævet, der ligger omkring og i vores muskler, sener og led. Da det har en naturlig tendens til at trække sig sammen, bør vi derfor strække vores krop hver dag så bindevævet bliver påvirket. Hos langt de fleste sker dette helt naturligt op ad dagen. Vores krop strækkes når vi står op om morgenen og bliver igen strækket når vi har været ude af bevægelse ved bl.a. at sidde stille for længe.

I mange sportsgrene som dans, gymnastik og kampsport, kræver det især en øget bevægelighed. Ved bevægelighedstræning påvirker man ikke bare de forskellige muskler og led, man vedligeholder dem også ved at bringe dem i yderstilling, det vil sige at ledbrusken belastes der hvor den er tyndest og mindst slid-stærk.

Hvis leddene er overbevægelig taler man hypermobilitet. Denne tilstand medfører overstrakte led, endda også ledskred, og i det hele taget skade på vævet. Her skal der tages udgangspunkt i at styrke muskulaturen omkring leddene så de kan blive stabiliseret, i stedet for at man helt afholder sig fra de fysiske idrætsaktiviteter.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver