I denne matematik rapport jeg med retvinklet trekanter, vilkårlige trekanter, cylindere, kegle, keglestubber, kalot, afrundet trekanter og tyngdepunkt cirkel udsnit. Jeg har gjort brug af pytoagoras, cosinus relationen og cosinus relationen med modificering, tangens, rumfang for en kegle, rumfang for en kegle stub, rumfang for en cylinder, arealet for et cirkel udsnit, rumfang for et cirkel afsnit(Guldins 2.regl), areal af tyngdepunktet på et cirkel udsnit, rumfang for en kalot og formel for at finde en krumme overflade arealet. Jeg har med rummelig figurer at gøre.
Beskrivning af formlerHer vil jeg forklarer hvad disse formler indeholder, og hvad deres gøre mål er.
Pytogoras:Denne formels gøremål er at finde hypotenusen i en retvinklet trekant. I udregningen er de 2 sider i anden, som er de sider der ikke er hypotenusen, altså ikke er skrå, men dette gælder kun i en retvinklet trekant
Cosinus relationen:Denne formels gøremål er at finde vinklen til siden b. Den indeholder de sidste 2 sider i trekanten altså a og c, også cosinus til B. Fordi det er lige præcis cosB der er med i formlen og ikke cosA er fordi vinklen B står overfor siden b. Man kan også se pytagoras er med i formlen ved at formlen starter med 2 sider i anden, men da alle kan være en hypotenuse, fordi det er vilkårlige trekanter vi har med at gøre, kan man bruge den til alle siderne.
Det er gratis at oprette en konto