Side 1 af 6

Emneopgave 2 - LINEÆRE FUNKTIONER

Emneopgave 2 - LINEÆRE FUNKTIONER er en matematik-opgave, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 6 sider (1.007 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 16. september 2010.

  • Matematik
  • Karakter 7
  • 6 sider PDF
  • 261 downloads

Skribentens beskrivelse af Emneopgave 2 - LINEÆRE FUNKTIONER

En matematik opg. med lineære funktioner: Definer hvad man forstår ved en lineær funktion og gør rede for betydningen af tallene a og b i forskriften for en lineær funktion.

Uddrag fra opgaven

EMNEOPGAVE 2 LINEÆRE FUNKTIONER Klasse 1a uge 2 2010 Marc Doktor Emneopgave 2 udarbejdes inden for hovedemnet analyse. Emneopgaven skal have et teoretisk fundament hvorefter der på basis af dette skal løses en praktisk problemstilling. Opgaven skal udarbejdes individuelt. Når opgaven er rettet, skal den indsættes i din portfolio og gemmes. Definer hvad man forstår ved en lineær funktion og gør rede for betydningen af tallene a og b i forskriften for en lineær funktion. Definition: Ved en lineær funktion forstås en funktion med en forskrift af typen F(x) = ax + b Grafen for f er en ret linje

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver