Osmose i kartofler
Bioteknologi
19-02-2010
CPH West HTX 1.bio
[NAVN A]
Indhold
Indledning3
Formål3
Hypoteser3
Teori3
Materialer4
Fremgangsmåde4
Resultater5
Databehandling5
Diskussion5
Konklusion7
Perspektivering7
Kilder7
Indledning
Vi har lavet et forsøg i bioteknologi omkring osmose. Hvor vi vil teste kartoffel cellers osmotiske påvirkning på henholdsvis 0,0 %, 0,5 %, 1,0 % og 3,0 % NaCl-opløsning.
Formål
Formålet med forsøget var at undersøge forskellige koncentrationer af NaCl påvirkning på kartoffelceller, med henblik på dens vægt, længde og bøjelighed.
Hypoteser
NaCl 0 % - En stor del af H2O vil trænge ind i kartoflen. Vægten vil øges pga. salt koncentrationen er højere inde i kartoflen end udenfor.NaCl 0,5 % - Der vil ske stort set det samme som ved 0,5 %, men vægten vil være en lille smule mindre. Koncentrationen i kartoflen er stadigvæk højere, men ikke i ligeså høj grad som ved 0,0 % saltvand.NaCl 1,0 % - Der vil være en ligevægt. Der er ingen ændring i vægten eller en meget lille vægtforskel. Koncentrationen i kartoflen og koncentrationen udenfor, ville være nogenlunde identisk. Så ingen eller en meget lille vægtforandring.NaCl 3,0 % - Vandet vil trække ud af kartoflen, fordi koncentration er højere inde i kartoflen end udenfor. Kartoflen ville miste vand, og dermed noget vægt.
Det er gratis at oprette en konto