Forleden dag var jeg ude og rejse med DSB, jeg skulle til et møde, så jeg tog toget fra Frederikshavn til København. Under rejsen bestilte jeg mig en kop kaffe, imens jeg sad og arbejdede med nogle dokumenter på min computer, som jeg skulle have klar til mødet.
Da kommer den unge togstewardesse gående med sin togvogn. Jeg bestiller en kop kaffe, og straks går hun i gang med at hælde op. Jeg giver mig til at finde nogle penge frem til hende, hvorefter jeg pludselig mærker den skoldhede kaffe på mit venstre ben. Jeg kigger vredt ned på mine bukser, og ser den store kaffeplet. Men ikke kun det er hændt. Jeg høre en bippen fra min computer af, kigger straks på skærmen, hvor jeg kan se at en hardwarefejl er opstået. I hånden får jeg tre servietter og den unge stewardesse skynder sig flovt at køre væk.
En behandling jeg finder respektløs af den unge DSB ansatte. Jeg mener, at de ansatte skal lære at stå til ansvar for deres handlinger, eller at man fra DSB’ side af skal lære dem en procedure, hvis noget lignende den situation, som jeg er endt i, sker igen. Det er jo en ting, som nemt kan ske og som også sker flere gange om året. Hvis alle ansatte reagere på den måde, som hende jeg blev betjent af, så kan folk ikke få erstattet deres ting.
Det er gratis at oprette en konto