1 / 2 sider - klik for at bladre

Dårlig service hos DSB

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dårlig service hos DSB er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (338 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 27. april 2012.

En personlig beretning om en uheldig oplevelse med DSB's togservice. Forfatteren beskriver, hvordan en togstewardesse spildte kaffe på hans computer og tøj, hvilket resulterede i forbrændinger og ødelagt udstyr. Opgaven diskuterer den mangelfulde kundeservice og krav om erstatning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velformuleret personlig beretning om en klagesag mod DSB. Teksten er struktureret og giver et klart indblik i hændelsen og den efterfølgende utilfredshed.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • dsb
  • erstatning
  • forbrænding
  • klage
  • kundeservice
  • personlig beretning
  • togrejse
  • uheld

Efter flere ugentlige og ellers tilfredsstillende turer med toget fra Frederikshavn til København, havde jeg en lidt uheldig og ikke så god oplevelse fredag den 2 marts 2012.

Med en ellers god service og betjening af personalet, oplevede jeg noget som gjorde mig chokeret og ærgerlig.

Jeg sidder tit i toget og arbejder med min computer på vej til mit arbejdet i København, og som sædvanlig kom togstewardessen over og spurgte, om jeg ville have noget at drikke. Jeg bad om en stor kop kaffe. Togstewardessen hældte kaffe fra termokanden over i et stort papkrus, det var fyldt til kanten. Der var så meget i, at han havde svært ved at løfte det over til mig. Han bøjede sig ind over bordet og tabte det fyldte papkruset med kaffe ud over mig og min computer. Da det var sket, gav han mig hurtigt nogle servietter og sagde, at de var til at tørre computeren af med. Derefter gik han videre. Jeg troede han ville komme tilbage med en klud og for at se om alt var ok. Da der var gået et stykke tid, kom han tilbage, jeg spurgte om han ikke kunne hjælpe mig, og om DSB ikke havde en forsikring der kunne dække en evt. ødelagt computer samt mit tøj. Han kiggede på mig og sagde, at det var mit eget ansvar at kaffen væltede og at det ofte skete når toget rystede. Han vendte rundt og meddelte at han havde fri nu. Jeg så derefter han steg ud af toget og blev afløst. Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Jeg har fået forbrændinger på lårende og på maven og min computer er ødelagt. Jeg ved ikke endnu om dataene på computeren kan redes. Jeg er chokeret over, at det kan finde sted i en stor virksomhed som DSB. Jeg har besluttet at kræve erstatning og håber dernæst at få en undskyldning

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver