Indledning______________________________________________________________________________
Mine forventninger til dette projekt var at min gruppe og jeg, vil klare det ret godt, eller der vil altid være nogle fejl, men ellers tror jeg det vil gå ret godt. Vi havde tænkt så at ligge vingummier i, grunden til at vi fik denne ide var der hvor du sagde det oppe ved tavlen, da vi hørte dig sige noget om det hvad man kunne ligge i en halv fast ost ville jeg bare lave sådan en! Jeg ville også tro at det var meget let at lave denne ost, fordi det der stod i opskriften lød meget enkelt.
Teori__________________________________________________________________________________
Osmose:
Osmose er "diffusion af vand gennem en semipermeabel membran som følge af forskellig partikelkoncentration på dennes to sider".
Enzymer:
Enzymer virker, ligesom alle andre katalysatorer, ved at sænke aktiveringsenergien for en reaktion. Dette forøger reaktionshastigheden dramatisk, så den i de fleste tilfælde er millioner af gange hurtigere end hastigheden for sammenlignelige ikke-katalyserede reaktioner. Ligesom andre katalysatorer bliver enzymer ikke forbrugt i den reaktion, de katalyserer, og der ikke forandrer de reaktionens kemiske ligevægt. Enzymer adskiller sig dog fra andre katalysatorer ved at være langt mere specifikke og er kendt for at katalysere omkring 4.000 biokemiske reaktioner. Enzyminhibitorer forekommer også naturligt og er involverede i reguleringen af stofskiftet.
Det er gratis at oprette en konto