I denne rapport vil jeg komme ind på nogle ting om lineær vækst, hvad de forskellige bogstaver i ligningen y=ax+b og lineær regression. Dette vil ske i del 1 af rapporten. I del 2 vil jeg komme ind på nogle forsøg, som vi har blevet lavet i NV. Med oplysningerne fra disse forsøg vil jeg også beregne noget til dem.
Del 1
Ligningen for lineær vækst er y= ax +b. a = hældningskoefficienten, altså hvor meget y stiger, for hver gang man bevæger sig 1 ud af x aksen. b = konstantledet, altså det sted hvor grafen skære y aksen. Linjen y=ax+b er en lineær funktion, fordi y vil altid vokse med det samme antal, når man går 1 ud af x aksen, fordi y afhænger af a. I ligningen y=ax+b er a og b konstanter, idet de er konstante tal i den sammen ligning mens x og y er variable.
Man kan finde linjens forskrift ud fra to punkter på linjen ved at: Man ved hvad y er og hvad x er i de to punkter, og så sætter man de to punkter ind i formlen y=ax+b.
Man skal først finde a, det gør man således: At sætte de tal man har ind i formlen (x;y).
Det er gratis at oprette en konto