1 / 15 sider - klik for at bladre

Funktionsundersøgelse, vektorregning og polynomier

  • Matematik
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 15 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Funktionsundersøgelse, vektorregning og polynomier er en matematik-opgave fra 2004 til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 15 sider (1.457 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne matematikopgave fra HTX dækker en grundig funktionsundersøgelse med bestemmelse af definitionsmængde, nulpunkter, fortegn, monotoniforhold, ekstrema og asymptoter. Desuden indeholder opgaven vektorregning med bestemmelse af skæringspunkt mellem linje og plan, vinkel mellem plan og linje, samt projektion. Afslutningsvis løses polynomiumsligninger og udføres polynomiumsdivision.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Omfattende matematikopgave med detaljerede løsninger inden for funktionsundersøgelse, vektorregning og polynomier. God struktur og faglig dybde.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • asymptoter
  • ekstrema
  • funktionsundersøgelse
  • linje
  • matematik a
  • nulpunkter
  • plan
  • polynomiumsdivision
  • skæringspunkt
  • vektorregning

Udarbejdet af: Daniel Henriksen, 3F HTX

Dato: 6. november 2002

Fag: Matematik A

Vejleder: Flemming Pedersen

Opgave: Funktionsundersøgelse, Vektorregning, m.m.

Hold: 3EF

Dato: 30. Oktober 2002

Matematikaflevering

Opgave 1

Følgende opgaver er taget fra bogen: Matematik For Adgangskursus 3, side 189

(17.19)

Undersøg og tegn grafen for funktionen

Idet undersøgelsen skal omfatte definitionsmængde, nulpunkter, fortegn, monotoniforhold, ekstrema og asymptoter.

Kort sagt, så skal undertegnede lave en funktionsundersøgelse af .

Definitionsmængde

Idet man ikke må dividere med nul, medføre det at ikke må være lig med 0. Dette resulterer i følgende definitionsmængde for :

Nulpunkter

Skæringspunkterne med koordinatakserne findes ved nedenstående.

Skæring med x-aksen:

Ved skæring på x-aksen, gælder

Skæring med y-aksen:

Ved skæring med y-aksen, gælder

Idet definitionsmængden siger, at ikke kan være lig med 0, findes der ingen skæring med y-aksen.

Fortegnsvariation

I dette punkt skal jeg bestemme i hvilke intervaller, funktionsværdierne er positive og negative. Dette gør jeg ved at beregne en værdi i hvert af de intervaller, hvor f ikke er defineret, dvs. omkring nulpunkter og hvor går imod uendeligt.

Ud fra dette kan jeg konkludere at er positiv i intervallet da , mens er negativ i intervallerne og , da henholdsvis og .

På kort form er det flg.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver