1 / 6 sider - klik for at bladre

Analyse af Lagkagehuset og dets konkurrencestrategi

  • Afsætning
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Lagkagehuset og dets konkurrencestrategi er en afsætning-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (1.718 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 20. maj 2019.

Denne opgave karakteriserer Lagkagehuset og analyserer virksomhedens omverdensforhold med udgangspunkt i omverdensmodellen. Den undersøger desuden konkurrencesituationen ved hjælp af skydeskivemodellen og de konkurrencemæssige positioner. Afslutningsvis diskuteres Lagkagehusets vækststrategier og differentiering.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Lagkagehuset med anvendelse af relevante afsætningsmodeller. Giver god indsigt i virksomhedens omverden, konkurrence og strategier.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • afsætning
  • bagerbranchen
  • detailhandel
  • differentiering
  • konkurrencestrategi
  • lagkagehuset
  • omverdensmodel
  • skydeskivemodel
  • virksomhedsanalyse
  • vækststrategi

Lagkagehusets oprindelige ejere er Steen Skallebæk og Ole Kristoffersen. De 2 ejer næsten 1/3 af virksomheden, og FSN Capital ejer ca. 2/3 af virksomheden. De resterende små procenter er ejet af udvalgte medarbejdere. Lagkagehuset er derfor specielt kapitalstærke. Virksomheden bager, og sælger selv kager og brød. De sælger til en anden virksomhed, og i egne butikker. Virksomheden en derfor en hybridvirksomhed af produktion- og detailvirksomhed. Virksomheden leverer brød til supermarkeder og nemlig.com. Foruden har de 35 af deres egne butikker. De henvender sig til konsument og mellemhandlermarkedet. Branchen Lagkagehuset befinder sig i Bager og konditorbranchen. Lagkagehuset positionere sig strategisk ved salg af udelukkende High-end varer. Dermed differentiere virksomheden sig fra andre bagere / konditorer. Lagkagehuset har oplevet en generel vækst siden opstart. Årets resultat er steget fra 12,3 millioner i 2009 til 13,4 millioner i 2013. Det er ikke en stigning der er absurd stor, men ved kig på aktivernes udvikling giver det lidt mere mening. Deres aktiver er næsten tredoblet fra 2009 til 2013. I 2009 lagde de samlede aktiver på 77,86 mio. kr. og i 2013 på 212,12 mio. kr.

Lagkagehuset har hovedsæde i København. Virksomheden havde i 2015, 35 butikker fordelt over de store byer i Danmark. Virksomheden havde i 2013, 436 ansatte. Størstedelen af personalet er unge, og uddannet af Lagkagehuset selv.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver