Aflevér en pdf-fil med navn i både titel og dokument. Husk også sidetal og opgavenummer. Det er god stil at skrive de vigtigste oplysninger fra opgaven, inden man begynder sit svar. Husk at vise relevante mellemregninger. Opgaven skal afleveres individuelt.
Opgave 1
Opskriv formlerne fra finansregning. Forklar, hvad de forskellige symboler betyder, og hvordan formlerne bruges.
Kn= slutkapitalen
K0= startkapitalen
r = renten
n = antal terminer
Fremskrivningsformlen
For en startkapital k0 som bliver tilskrevet en fast rente r over n terminer gælder der, at størrelsen på slutkapitalen kn kan beregnes ved :Kn=K0?1+rn
Fremtidsværdi af en annuitet
Hvis man indbetaler ydelsen y på en konto n gange til en fast terminsrente r, vil man kunne hæve An, på tidspunkt n. Man kalder denne formel opsparingsformlen, fordi man sparer et beløb op det opsparede beløb på tidspunkt n er An. Dette er illustreret på tidslinjen ovenfor, formlen for fremtidsværdien af annuiteten bliver:
An=y?1+rn-1r
Den gennemsnitlige rente
Antag at en kapital bliver tilskrevet rentefødderne r1,r2,r3,…..r4
Den gennemsnitlige rentefod er så givet ved:
r=n(1+r1)?(1+r2)???(1+rn)-1.
Opgave 2
Der sættes 6000 kr. ind på en bankkonto. Renten på kontoen er 2,60% p.a. Beregn saldoens størrelse efter seks år.
K0= 6000
r = 2,60
n = 6
Det er gratis at oprette en konto