1 / 2 sider - klik for at bladre

Syrers egenskaber og reaktion med magnesium

  • Fysik
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Syrers egenskaber og reaktion med magnesium er en fysik-opgave fra 2021, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (645 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 21. juni 2026.

Denne opgave beskriver et forsøg, hvor forskellige syrers reaktion med magnesium undersøges. Den stærkeste syre, svovlsyre, opløste magnesium hurtigst. Opgaven indeholder også en teoretisk gennemgang af syrers og basers egenskaber, pH-skalaen og kemiske formler.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven beskriver et kemiforsøg med syrer og magnesium, suppleret med en grundlæggende teori om syrer og baser. Den er velstruktureret og relevant for målgruppen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • baser
  • eddikesyre
  • forsøg
  • kemiske reaktioner
  • magnesium
  • ph
  • saltsyre
  • svovlsyre
  • syrer

Indledning____________________________________________________________

I den her aflevering kan læs om forsøgt magnesium og hvad resultatet på forsøget. Efter det kommer du til at læse om konklusionen. og til sidst kommer du til at læs om teori, hvor jeg fortæller lidt om syrer og baser.

Fremgangsmåde.

Jeg har lavet forsøgt magnesium. Hvor Vi starter med at hælde 10 ml af saltsyre (HC1), svovlsyre ( H2SO4), oxalsyre (H2C2O4), citronsyre (C6H8O7) og eddikesyre (CH3COOH) I hvert sit reagensglas. Efter man har hældet det op, skal man sæt et magnesiumstykke på ca. 4 cm ned i hvert syrer så der kommer røg op af reagensglassene. Efter det tændt vi tændstikker og tog dem hen over alle 5 reagensglas, hvor der så kom lyd og røg ud af dem. Den hvor der kom den højeste lyd og mest røg ud af var svovlsyren (H2SO4) og den med den svageste lyd og mindst røg var eddikesyren (CH3COOH).

Resultat.

Men det vi skulle finde ud af, var hvad for en syrer der hurtigst opløser magnesium, og den der var hurtigst var svovlsyren. (H2SO4)

Konklusionen.

Det jeg har lært ved at lave forsøgt er hvad for en syrer der opløses magnesium hurtigst var, ud af de 5 syrer.

Teori.

Syrer

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver