1 / 4 sider - klik for at bladre

Påvisning af osmose i kartofler

  • Biologi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Påvisning af osmose i kartofler er en biologi-opgave fra 2007 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (912 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave præsenterer en eksperimentel påvisning af osmose i kartofler. Den indeholder en redegørelse for cellemembranens opbygning og funktion, passiv transport og diffusion. Tre forsøg med forskellige saltkoncentrationer udføres, og resultaterne diskuteres i forhold til hypoteserne. Opgaven afslutter med en konklusion og refleksion over den naturvidenskabelige arbejdsmetode.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Komplet eksperimentel rapport om osmose med klar hypotese, teori, metode, resultater og diskussion. God struktur og faglig redegørelse.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • biologi
  • cellemembran
  • diffusion
  • eksperiment
  • kartofler
  • naturvidenskabelig metode
  • osmose
  • passiv transport

Jeg har opstillet 3 forsøg, og vil med dem påvise osmose.

Eksperiment 1:

I et glas med 100 ml vand, har jeg tilsat 10 g salt, så koncentrationen af salt er 10 %.

Jeg formoder på baggrund af min viden om osmose, at vandet vil trække ud af kartoflen, da vandkoncentrationen er større inde i kartoflen end i glasset med vand – (0,9 % salt i en kartoffel, 10 % salt i bægerglasset). Dvs. kartoflen vil mindske.

Eksperiment 2: I pågældende glas er vandkoncentrationen 100 % - kartoffelstykket er omgivet udelukkende af vand. Jeg formoder derfor, at vandet vil trænge ind i kartoflen, da vandkoncentrationen er lavere i kartoflen end i bægerglasset. Dvs. at kartoflen vil blive større.

Eksperiment 3: Saltkoncentration er ca. 0,9 – 1 % både i glasset og i kartoflen. Derfor formoder jeg at der intet vil hænde.

Teori om osmose

Alle celler, både prokaryote- og eukaryote celler, er omgivet af en cellemembran. Den består af et dobbelt lag fedtstof, hvori der findes proteinmolekyler.

Cellemembranen har stor indflydelse på hvad der ryger ind og ud af cellen. Ikke alle stoffer passerer lige let. – En sådan membran kaldes halvgennemtrængelig.

Transporten kan ske på to måder: via passiv- eller aktiv transport, hvor passiv transport sker uden nogen form for energiforbrug og uden brug af ATP, mens aktiv transport sker ved hjælp af energi (ATP.)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver