1 / 16 sider - klik for at bladre

Geometri og trigonometri: formler og opgaver

  • Matematik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 16 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Geometri og trigonometri: formler og opgaver er en matematik-opgave fra 2007 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 16 sider (1.951 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave præsenterer en oversigt over centrale formler inden for geometri og trigonometri, herunder Pythagoras' læresætning, sinus-, cosinus- og tangensrelationer for retvinklede og vilkårlige trekanter. Dokumentet indeholder desuden løste opgaver og praktiske forsøg med afstandsmåling og arealberegning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Omfattende gennemgang af geometriske og trigonometriske formler med detaljerede løsninger på opgaver og praktiske forsøg. Meget brugbar som inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • cosinus
  • cosinusrelationer
  • ensvinklede trekanter
  • geometri
  • pythagoras
  • retvinklede trekanter
  • sinus
  • sinusrelationer
  • tangens
  • vilkårlige trekanter

Oversigt over formler1

Retvinklede trekanter1

Pythagoras:2

Sinus, cosinus & tangens2

Ensvinklede trekanter3

Vilkårlige trekanter:4

Sinusrelationer4

cosinusrelationerne5

Opgaver:6

Opgave 16

Opgave 27

Opgave 38

Opgave 410

Opgave 511

Opgave 612

Forsøg13

Forsøg 113

Oversigt over formler:

Retvinklede trekanter:

En retvinklet trekant er en trekant hvor en af vinklerne er , dette punkt kalder vi C. Trekantens to andre hjørner kalder vi A og B. Vinklerne , da alle trekanters samlede gradtal er , altså er , derfor må

Trekantens sider kalder vi a, b og c, a og b er trekantens kateter, imens c er trekantens hypotenuse.

Dette fremkommer af nedenstående tegning.

Pythagoras:

I en retvinklet trekant ABC gælder der at , dette kalder vi den pytagoræriske læresætning. Beviset for denne ser sådan ud:

a

b

a

c

b

c

c

c

a

b

a

b

Vi har her tegnet et kvadrat med sidelængden a + b. Inde i det store kvadrat er der et lille kvadrat og fire trekanter.

Arealet af det store kvadrat er

Man kan også finde arealet af det store kvadrat ved hjælp af det lille kvadrat og de 4 trekanter.

Arealet er på denne måde .

Vi kan nu sætte de to arealer lig hinanden og reducere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver