1 / 6 sider - klik for at bladre

Bestemmelse af saltindhold i brød

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bestemmelse af saltindhold i brød er en kemi-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (1.271 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 5. april 2010.

Denne laboratorierapport beskriver et forsøg med fældningstitrering for at bestemme saltindholdet i brød. Opgaven gennemgår den kemiske teori bag titreringen, herunder reaktioner med sølvnitrat og kaliumchromat. Den indeholder detaljeret fremgangsmåde, måleresultater, databehandling og en diskussion af fejlkilder samt en konklusion om det fundne saltindhold.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret laboratorierapport med klar fremgangsmåde, korrekte beregninger og diskussion af fejlkilder. Giver god indsigt i fældningstitrering.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • brød
  • databehandling
  • fejlkilder
  • fældningstitrering
  • kaliumchromat
  • kemi
  • laboratorieforsøg
  • saltindhold
  • sølvnitrat
  • titrering

”At bestemme indholdet af salt i brød vha. en fældningstitrering.” udleveret materiale

Teori

Kaliumchromat som er indikator er også et salt, og det splittes i ioner når det kommer i vand, ligesom natriumchlorid. så titrerer vi med sølvnitrat da det reagerer med salt. Først bliver der dannet sølvchlorid og det sker så længe der er Cl-, når chlorionerne er forsvundet, vil Ag+ der stadig bliver tilsat reagere med indikatoren og danne Ag2CrO4 (bliver rødlig) og grunden til at der først dannes sølvchlorid og ikke sølvchromat, er at sølvchlorid er mindre opløseligt end sølvchromat.

Na(aq)++ Cl(aq)-+ Ag(aq)++ NO3-(aq)?AgCl(s)+Na(aq)++NO3-(aq)

Materiale

Kittel

100 mL konisk kolbe

1 mL kanylesprøjte

Lille magnet

Magnetomrører

Lille tragt

100 mL bægerglas

Glas spartel

Filter

Plasthandsker

Brød

Pipette

Kemikalier

0,1 M kaliumchromat K2CrO4 (indikator)

0,100 M sølvnitrat AgNO3 (til titrering)

Demineraliseret vand

Sikkerhed

Kaliumchromat:

R-sætninger: 36/38: irriterer øjnene og huden

s-sætninger: 26: kommer stoffet i øjnene, skylles straks grundigt med vand og læge kontaktes.

Sølvnitrat:

R-sætninger:

49: kan fremkalde kræft ved indånding

46: kan forårsage arvelige genetiske skader.

36/37/38: irriterer øjnene, åndedrætsorganerne og huden.

43: kan give overfølsomhed ved kontakt med huden.

50/53: meget giftig for organismer, der lever i vand; kan forårsage uønskede langtidsvirkninger i vandmiljø.

S-sætninger:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver