1 / 4 sider - klik for at bladre

Fedtsyrer i fedtstoffer: kemirapport

  • Fysik/Kemi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fedtsyrer i fedtstoffer: kemirapport er en fysik/kemi-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 4 sider (819 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 10. oktober 2010.

Denne kemirapport undersøger indholdet af fedtsyrer i forskellige fedtstoffer, herunder rapsolie, olivenolie, Kærgården og Lurpak smør. Rapporten redegør for mættede og umættede fedtsyrer, samt kemiske reaktioner som addition og substitution. Forsøgsresultater præsenteres med en konklusion om fedtstoffernes sundhedsværdi.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret kemirapport med klar redegørelse for fedtsyrer, addition og substitution. Indeholder forsøgsbeskrivelse, resultater og konklusion.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • addition
  • fedtsyrer
  • kemi
  • laboratorieforsøg
  • mættet fedt
  • olivenolie
  • rapsolie
  • smør
  • substitution
  • umættet fedt

Formål: undersøge indholdet af fedtsyrer i fedtstoffer som fx smør.

Apparatur of kemikalier:

Ekstra jomfru olivenolie (dvs. det ikke er ekstraheret)

Ekstraheret rapsolie.

Smør (kærgården)

Smør (Lurpak)

Heptan

Bromvand

Fremgangsmåde:

Dette forsøg foregår i et stinkskab.

Vi blander alle fedtstofferne på samme, og denne måde er som følgende:

Vi starter med at måle 0,5 g fedtstof af som opløses i ca 5 ml heptan – dette sket i en reagensglas med prop i. Denne blanding rystes godt indtil alt fedtstoffet er oplødt i heptanen. Herefter tilsætter vi 1 ml bromvand, og så ryster vi opløsningen igen. Hvis bromfarven forsvinder, gentager vi det ved at tilsætte 1 ml bromvand igen. Dette bliver vi ved med indtil bromfarven ikke forsvinder med det samme. Når dette sker noterer vi hvor meget bromvand vi har tilsat. Vi bliver nødt til at være hurtige med at gøre alt dette, da det ikke må få for meget sollys, da der så ville opstå en substitution.

Teori:

I dette forsøg beskæftiger vi os med fedtsyrer. En fedtsyre er en monovalent carboxylsyre, hvori der er mange c-atomer. De fedtstoffer som forekommer naturligt har et lige antal c-atomer. Man skelner mellem umættede og mættede fedtsyrer:

De mættede fedtsyrer er lange carboxyl-forbindelser, hvori der kun er enkeltbindinger. Man finder mættet fedt i bl.a. animalske produkter. Mættet fedt er usundt for kroppen, da disse sætter sig på blodkarvæggene, og som kan udvikle sig til en blodprop. Umættede fedtsyrer er lange carboxyl-forbindelser, hvori der er mindst én dobbeltbinding. Umættet fedt finder man i bl.a. planter og fisk, og umættet fedt er sundere end mættet fedt, da disse ikke bliver hængende i blodkarvæggene.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver