1 / 6 sider - klik for at bladre

Differentialregning: grundlæggende begreber og regler

  • Matematik
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Differentialregning: grundlæggende begreber og regler er en matematik-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (878 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 26. januar 2011.

Denne emneopgave introducerer differentialregningens grundlæggende begreber. Den redegør for differentialkvotienten, dens regneregler og anvendelse til at finde tangenthældninger. Opgaven beskriver også kontinuitet, differentiabilitet, grænseværdier og monotoniforhold.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En klar og velstruktureret introduktion til differentialregningens grundlæggende begreber. Indeholder gode forklaringer og eksempler, der kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • differentiabilitet
  • differentialkvotient
  • differentialregning
  • grænseværdi
  • kontinuitet
  • matematik
  • monotoniforhold
  • tangent
  • tretrinsreglen

Differentialregning handler om at finde ”hældninger” på kurver. Det gøres ved at ”måle” hældningen af tangenten i det pågældende punkt.

Differentialkvotient

En differentialkvotient er den funktionsforskrift, der fremkommer ved at differentiere en funktion. Hvis den oprindelige funktion hedder f(x), benævnes den differentialkvotient normalt f’(x) (udtales ”f mærke”). Når funktionen er ”f mærke” dvs. f’(x) så er den differentieret, ellers er den udifferentieret hvis den ikke har ”f mærke”.

f’(x) = hældning på tangenten til funktionen f i punktet x. Man bruger også f’(x) til at få overblik over f’s monotoniforhold og ekstrema.

Regneregler for f’(x) ”f mærke”

Først viser man lige hvordan man differentiere. Man gør ved brug af andengradsfunktion:

f(x) = ax2 + b + c ? f(x) = x3 + x ? 2Og nu differentiere man.

f’(x) = 2ax + b?f’(x) = 3x2 + xNu har man så fundet f’(x).

Hvis der er x i ledet, fjernes det. Og konstanten forsvinder hvis funktionen har ingen x i ledet. Hvis der er mere end ét x i ledet, gør man sådan her:

fx= axn

f'x=(n?a)xn-1

Eksempel med tal:

fx= -x4-2x3+3x2+1

f'x= -4x3-6x2+6x1

Formlen for f’(x)

Sekantens hældningskoefficient er: y2-y1x2-x1

Hvilket er det samme som: fx+?x-fxx+?x-x

Dette kan man lave om til: fx+?x-fx?xKaldes for differenskoefficient

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver