1 / 4 sider - klik for at bladre

Fedt i chips: beregning af fedtindhold og ekstraktion med pentan

  • Kemi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fedt i chips: beregning af fedtindhold og ekstraktion med pentan er en kemi-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (896 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 8. juni 2011.

Denne laboratorierapport omhandler et forsøg med beregning af fedtindhold i chips. Opgaven redegør for ekstraktion af fedtstof med pentan, herunder teori om polære og upolære stoffer. Den indeholder måledata, talanalyse, fejlkilder og en konklusion om resultaternes afvigelse fra varedeklarationen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret laboratorierapport med klar beskrivelse af forsøg, teori og resultatanalyse. Giver god indsigt i fedtekstraktion og fejlkilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ekstraktion
  • fedt i chips
  • fedtindhold
  • fejlkilder
  • kemi forsøg
  • laboratorierapport
  • masseprocent
  • pentan
  • polære stoffer
  • upolære stoffer

Fedt i chips øvelsens formål var at beregne fedt indholdet i chips. Samt finde ud af om fedt indholdet kan adskilles af pentan og hvorfor den kan.

Anvendte apparater og kemikaliers billeder:

(nr.1) (nr.2) (nr.4) (nr.5) (nr.6) (nr.7) (nr.8)

(nr.9) (nr.10) (nr.11) (nr.12) (nr.13)

I Fedt i chips forsøget har vi anvendt disse apparater og kemikalier:

2 store mortere med pistil 13. Chips

Vægt og vejebåde

Vandbad

Plastikskål (til affald i stinkskabet)

Måleglas, 50 mL

2 bægerglas, 250 mL

Konisk kolbe, 250 mL

glastragt

glasuld

glasspatel

alufolie

Pentan

Forsøg beskrivelse:

I forsøget brugte vi 100 g chips og knuste dem i morter med pistil, dernæst afvejede vi vejebådet med ca. 10 g chips og hældte dem i et tørt bægerglas og noterede massen i vores tabel. Efter at have afvejet de 10 grams chips, hældte vi derefter 50 mL pentan op i måleglasset i stinkskab og lukkede for glassets munding med alufolie. De 50 mL pentan blev hældt i bægerglasset med knust chips og blev rørt godt igennem, så vi kunne trække fedtet ud af chipsene. Derefter filtrerede vi blandingen gennem glasuldet over i den koniske kolbe, så chipsenes masse tilbage holdt sig i bægerglasset. Og vi gentog ekstraktionen med 40 mL pentan og filtrede det over i kolben, for at prøve på at få endnu mere fedt ud af chipsene. Vi vejede den tomme bægerglas og noterede massen i skemaet og overførte derefter fedtet i pentan. Dernæst anbragte vi bægerglasset med fedt og pentan i vandbadet og kogte den. Ved dampningen af opløsningen blev pentan fjernet og der blev dannet en tyktflydende olie, hvor vi bagefter fik vejet massen af bægerglasset med den tyktflydende olie.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver