Side 1 af 4

Idealgasligningen (lightergas)

Idealgasligningen (lightergas) er en kemi-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 4 sider (318 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 1. maj 2012.

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 4
  • 4 sider PDF
  • 42 downloads

Skribentens beskrivelse af Idealgasligningen (lightergas)

forsøget går ud på at er at man skal finde lightergassen ved at lægge lighteren i vandet og få noget gas ind i glasset og til sidst vil man se hvor meget gas man har brugt.

Uddrag fra opgaven

Lightergas Kemi Aflevering Formål Formålet med dette forsøg er at vi gerne ville finde lightergassen ved at lægge lighteren i vandet og få noget gas ind i glasset og til sidst ville vi se hvor meget gas vi har brugt. Apparatur 100 ml måleglas – Kar med vand – Vægt – Termometer – Barometer – køkkenrulle – Engangslighter. Teori Idealgasligning = p ? V = n ?R ? T En stofs molar masse som er defineret som M = mn, hvor m er massen og n er stof mængden. Resume af forsøget vi startede først med at måle lighterens gas

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver