1 / 3 sider - klik for at bladre

Kostundersøgelse af frokost

  • Biologi
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kostundersøgelse af frokost er en biologi-opgave, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (591 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 2. maj 2016.

Denne opgave præsenterer en kostundersøgelse af en frokostmadpakke. Formålet er at analysere frokostens energiindhold i kilojoule samt fordelingen af protein, kulhydrater og fedt. Opgaven vurderer, om frokosten kvantitativt og kvalitativt lever op til de anbefalede daglige behov, herunder en diskussion af mulige fejlkilder.

Redaktørens vurdering
7 God
En struktureret kostundersøgelse med formål, metode, diskussion og konklusion. Giver et godt eksempel på en simpel biologisk undersøgelse.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biologi
  • energiindtag
  • ernæring
  • fedt
  • frokost
  • kilojoule
  • kostundersøgelse
  • kulhydrater
  • madpakke
  • protein

Formål: Her vil vi undersøge hvor mange kilojoule vi indtager når vi spiser vores madpakke. I dette forsøg har vi haft. Vi skal tjekke om den både kvantitativt og kvalitativt er i orden.

Kvantitativt ved om frokosten energimæssigt faktisk dækker ¼ af vores daglige behov, og kvalitativ ved at undersøge om fordelingen af kulhydrat, fedt og protein er som anbefalet.

Teori - Hvis ens frokost energimæssigt dækker mere end ¼ af døgnbehovet, kan man få for meget energi og tage på af det. Det er ikke sundt for kroppen at tage på, fordi risikoen for at få sygdomme bliver væsentlige højere.

Metode – Det kan bevises ved at kigge på hvor meget hver del af ens frokost indeholder af protein, kulhydrater og fedt.

Materialer – I denne undersøgelse har vi haft godt brug af en madvægt, så vi kunne veje hver del af frokosten, og et stykke toiletrulle, som vejede cirka 1,5 gram, det har vi så trukket fra den totale vægt af hver del af frokosten.

Forsøgsbeskrivelse – Vægten blev stillet på et bor, derefter placerede vi et stykke køkkenrulle oven på vægten for ikke at gøre den beskidt med madrester. Derefter placerede vi hver enkelt stykke mad på vægten, fjernede den derefter, og tilbragte et nyt stykke mad. Vi målte vægten på hvert stykke og skrev det ned, derefter indtastede vi hver enkel maddel i programmet ”Ram på biologien” og fik udregnet hvor mange proteiner, fedt, kulhydrater og alkohol der var i.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver