Øvelsens formål var at undersøge hvilken reaktion kartoffel stykkerne ville have, ved at blive placeret i nogle forskellige glas med forskellige koncentrationer af saltvand. Formålet er altså at følge og forstå den osmotiske proces. Fint.
Hypotese:
De glas med høj saltkoncentration vil få kartoffel stykket til at skrumpe, mens glassende med lavere saltkoncentration vil få kartoffel stykket til at vokse eller bibeholde sin størrelse.
% = indhold af salt i procent
0,0% = Kartoffel stykket bibeholder sin stivhed, da den trækker vand ind til sig.
0,5% = Det lave saltindhold ”blødegør” kartoffel stykket en smule hvilket gør den nu kan bøjes lidt. Nok ikke det helt store da det er tæt på isotonisk vand
1,0% = Kartoffel stykket skrumper nu da dens egne væsker trænger ud mens grundet det høje saltindhold. Og den kan nu bøjes i en oval form.
3,0% = Den høje saltkoncentration skrumper kartoffel stykket endnu mere, og gør den endnu blødere, hvilket resultere i at, den kan bøje mere.
Fine hypoteser, men lidt upræcist formuleret.
Rådata:
Her er rådataen fra forsøget, hvilket jeg har fundet sammen med min daværende gruppe.
Saltkoncentration
Vægt
Længde
Bøjelighed L, M, S
Dag 1 - Dag 2
Dag 1 - Dag 2
Det er gratis at oprette en konto