Side 1 af 5

Eksamensopgaver

Eksamensopgaver er en matematik-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 5 sider (522 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 17. februar 2021.

  • Matematik
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 12
  • 5 sider PDF
  • 4 downloads

Skribentens beskrivelse af Eksamensopgaver

Opgaven indeholder eksamensopgaver fra matematik som kan være en kæmpe hjælp til eksamen. Det indeholder om parameterfremstilling og linjens ligning.

Uddrag fra opgaven

Parameterfremstilling og linjens ligning Opgave 1 Jeg starter lige med at fortælle mig selv, at for at lave en parameterfremstilling, så skal jeg bruge to ting: 1: Punkt: Px0,y0=P(7,3) 2: Retningsvektor: r=r1r2=a=86 Nu kan opstille formlen for en parameterfremstilling, og indsætte mit punkt og min vektor i denne, for at finde parameterfremstillingen for linjen l: xy=x0y0+t·r1r2 , t?R (Reelle tal. t må være alle tal) xy=73+t·86 Dette er altså en parameterfremstilling for linjen l. Opgave 2 Jeg skal skrive l på ”linjens ligning”-form. Til det, skal jeg bruge en normalvektor og et punkt. Jeg ser, at jeg allerede har to

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver