1 / 4 sider - klik for at bladre

Træningsprojekt: forbedring af kondition over 8 uger

  • Idræt
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Træningsprojekt: forbedring af kondition over 8 uger er en idræt-opgave fra 2022, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.120 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 3. juni 2026.

Dette træningsprojekt beskriver et 8-ugers forløb med målet om at forbedre konditionen. Opgaven redegør for konditionens fysiologi, herunder kondital, aerobe og anaerobe processer samt puls. Projektet dokumenterer en logbog, resultater fra Cooper tests og en diskussion af den opnåede udvikling.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret træningsprojekt med god teoretisk baggrund, logbog og diskussion af resultater. Giver god inspiration til lignende opgaver i idræt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aerob træning
  • anaerob træning
  • cooper test
  • fysiologi
  • kondital
  • konditionstræning
  • personlig udvikling
  • puls
  • træningslogbog

Jeg har gennemført et træningsprojekt på 8 uger, hvor jeg har skulle forbedre min kondition.

Teori

For at jeg har kunne have et stort resultat og et slutrerstultat har jeg taget en coopertest. Det går ud på jeg har løbet i 12 minutter, og presset mig selv til det ypperste. Derfor har jeg udfra min coopertest defineret mit kondital ved denne formel: Kondital=optaget ml iltkg ? min . Nedenunder er der en tabel for normalværdier for kondital hos kvinder:

For at definere kondition så udgør ordet ens krops evne både til at optage, transportere og udnytte ilten man indånder i cellerne. Udover det så er der også tale om to former for kondition. Det er kredsløbskondition og stofskiftekondition. Kredsløbskondition er kredsløbets evne til at transportere ilt ud til musklerne, hvorved stofskiftekondition er det musklernes evne til at udnytte ilten og bortskaffe affaldsstoffer. Når jeg træner min kondition vil det sige at jeg skubber min aerobe grænse. For at beskrive aerobe processer kan man se det sådan at energien som alle mennesker har brug for sker gennem kemiske processer som kræver et forbrug af ilt. Men mennesker kan også danne energi uden ilt og det er det der sker men anaerobe processer. Jo mere ilt musklerne kan optage desto bedre er det da den ilt skal bruges til at lave respiration, som giver vores krop energi. Respiration er cellers forbrænding af glukose og opbygning af ATP. Der er naturligvis ilt i lungerne når vi trækker vejret, og den ilt bliver diffunderet over i blodet hvor stoffet hæmoglobin binder ilten således det kan transporteres ud til cellerne hvor den såkaldte respirationsproces foregår og ser således ud:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver