Formålet med denne øvelse er at finde gitterets gitterkonstant.
Teori:
Gitterligningen:
Ved forsøget vil vi gerne regne gitterkonstanten ud, som er i formlen. Den finder vi ved, formlen ovenover. angiver afstanden på skærmen fra 0’te ordens pletten til n’te ordens pletten. a fortæller hvor lang afstanden er mellem gitteret og skærmen. Vi anvender pythagoras til at finde hypotenusen til en orden, og så bruger vi også sinus til en vinkel i en retvinklet trekant er den modstående katete divideret med hypotenusen.
Materialer:
Laserpen, gitter (300 linjer pr. mm.) med holder, stativ med klemme, lineal/målebånd på min. 1m, ”skærm” (hvid timerstrimmel + tape).
Forsøgsopstilling:
Forsøgets udførelse:
Vi satte gitteret parrallelt med vægen, 1m fra væggen, som er afstanden a(måles med målebånd). På væggen var der sat et hvidt stykke timerstrimmel.
Stativet og klemmen bruges til at holde laserpennen med. Klemmen skal sættes på laserpennen således at den holder On-knappen nede under hele forsøget.
Vi justerer laserpennen så laserstrålen går vinkelret igennem gitteret og 0’te orden også står vinkelret på væggen. Bølgelængden af lyset fra laserpennen er:
Vi markerer alle de synlige røde pletter på timerstrimlen. Derefter måler vi afstandene fra 0’te ordenspletten ud til alle pletter (xn) – både til højre og venstre.
Det er gratis at oprette en konto