Formålet ved dette forsøg, er at undersøge, hvad denatureringen af enzymer gør ved deres virkninger.
Hypoteser
Glas Frisk Ananas
I frisk ananas er der en stor mængde af enzymet bromelin. Derfor vil det ikke kunne koagulere da proteinet, gelatine, vil blive spaltet og denaturere. Blanding vil derfor blive på væskeform.
Glas Kogt Ananas
Da enzymer er afhængige af temperatur og pH, vil bromelin blive inaktiv, da de har været oppe og koge, og temperaturen vil have ødelagt enzymet. Gelatinen vil derfor denaturere.
Glas Konserveret Ananas
I det glas vil der ske det samme som med overstående glas (Glas Kogt Ananas), da vi ved, at konserveret ananas i forvejen er kogt, da det er en kendt metode inde for konservering.
Glas Vand
Vi forventer at gelatinen vil stivne, da vand ikke indeholder nogen enzymer, der ville få gelatinen til at denaturere.
Teori
Et enzym, er opbygget af en lang kæde proteiner, der sørger for at de biokemiske processer i vores celler forløber hurtigt og præcist. Det kaldes en katalytisk funktion, og under denne funktion ændres eller forbruges selve enzymet ikke. Hvert enzym er specifikt mht. substrat og reaktion, da de kun reagere sammen med bestemte substrater. Det skyldes at aminosyrerne er foldet på en bestemt måde, og i denne foldning, er der en lille kløft, hvor substratet kort vil blive indfanget og reagere med enzymet. Det kaldes enzymets aktive center. Under selve reaktionen ændres enzymet ikke, og substratet vil blive sat fri i form af to produktmolekyler.
Det er gratis at oprette en konto