Fedt: Hvis du spiser meget umættede fedt kan du letter undgå blodpropper men hvis du spiser mættede fedt kommer der flere bindinger i kroppen og det kan fører til blodpropper. Jo flere dobbelt bindinger du har i kroppen jo mindre skadeligt.
Enzymer: Enzymer deler og samler molekyler, Enzymerne er selv en form for molekyler. Ved fordøjelse af stivelse starter man med store molekyler og slutter med monosakkarider, der kan transporteres gennem tarmvæggen.
Der findes mange forskellige enzymer, fordi hvert enzym kan én ting. De kan hver især påvirke en speciel reaktion, derfor kræver hver opgave ét bestemt enzym.Man kan sammenligne de forskellige enzymer med ting i hverdagen, der har et bestemt formål: Fx en hammer eller en saks. De er forskellige, de kan nedbryde eller designe ting. De bliver brugt, men er ikke en del af designet. Hammeren og saksen kan bruges igen bagefter. På samme måde er det med enzymer. Når man siger, at enzymer er specifikke, mener man, at hver slags enzym kan en ganske bestemt ting.
Fedt procent i forskellig madvare: Der er meget fedt i madvare der er bland andet meget fedt i spegepølse i denne spøgepølse vi ser på billedet er der 45 gram fedt per. 100 gram.
Det er gratis at oprette en konto