1) I dette forsøg skal vi filtrere fedtstoffet fra mælken.Materialer:
1 stk. 100 mL bægerglas1 stk. 100 mL konisk kolbespatel eller lille skekarton med uhomogeniseret mælkhusholdningseddike10 ml måleglastragtfiltrerpapir
Forsøget:Vi startede med at hælde 25 ml mælk i et 100 ml bægerglas. Derefter målte vi ca. 5 mL eddike, som vi så tilsatte i mælken, og spatelen brugte vi så til at røre rundt med.Vi tog så et filtrerpapir som vi foldede 2 gange og placerede i tragten, som vi så satte i den koniske kolbe. Nu hældte vi den sure mælk fra bægerglasset over i tragten som kan ses på billedet her under. Vi ventede i 5-10 minutter, til filtreringen var færdig.
Det i fik tilbage i filteret var mælkefedt, og væsken der så lå i den koniske kolbe indeholder mælkesukker (laktose) og æggehvider (proteiner).
Væsken der lå tilbage kaldes valle. Mælkefedtet der lå i filteret, lagde vi så til side på et A4-papir, hvor vi så skrev vores navn og mælketype på. 2) I dette forsøg skal vi påvise at der er proteiner i mælk med en kemisk metode.Materialer: Den filtrerede væske fra forsøg 1 (vallen)2 reagensglas i et reagensglasstativdemineraliseret vand 2M NaOH (natriumhydroxid) – ætsende !!0,1 M CuSO4 (kobbersulfat) engangs–plastpipetter ( 1 ml eller 3 ml)
Det er gratis at oprette en konto