1 / 4 sider - klik for at bladre

Salg og service: PUMA's distribution og målgruppe

Det er gratis at oprette en konto

Salg og service: PUMA's distribution og målgruppe er en salg og service-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (847 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne salg og service opgave undersøger, hvorfor sportstøj distribueres via lavprisvarehuse og supermarkeder. Den segmenterer markedet for sportstøj, vælger en målgruppe for PUMA og beskriver deres købsadfærd. Opgaven analyserer også konkurrenceformen og foreslår handlingsparametre for PUMA.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid besvarelse af en salg og service opgave, der dækker centrale marketingbegreber som distribution, segmentering, målgruppe og handlingsparametre. God struktur og faglig relevans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • distribution
  • fritidstøj
  • handlingsparametre
  • købsadfærd
  • målgruppe
  • marketing
  • monopolistisk konkurrence
  • puma
  • segmentering
  • sportstøj

Hvorfor distribueres sportstøj i stigende grad via lavprisvarehuse og store supermarkeder?

Ved at komme ud i lavprisvarehuse og supermarkeder, får PUMA deres produkter ud til endnu flere mulige kunder og på den måde have mulighed for at løfte omsætningen væsenligt.

Sportstøj bruges i stigende grad også som fritidstøj i dag, hvilket også gør at det nærliggende for PUMA at komme ud med deres produkter andre steder end kun i sportsbutikker.

PUMA har de seneste år også udvidet deres forretningsområder til også være andet end sportstøj, de laver således også produkter indenfor tøj, sko og tilbehør indenfor segmentet fritid og mode i dag, og har været gode til at ramme moden med det de yngre mennesker gerne vil have. Derfor har man de seneste par år set flere og flere unge mennesker komme gående på gaden med enten en PUMA taske eller sko.

Helt genrelt er størestedelen af udbydere af sportstøj i dag også at finde på markedet for fritids og modetøj, dette gælder også de helt store som Nike og Adidas.

Opgave 2

Hvem er konsumentenheder til sportstøj?

Konsumentenheden til sportstøj kan være mennesker af begge køn og indenfor aldersgruppen 6-80 år da sportstøj sagtens kan bruges uden at have intention om at dyrke nogen form for sport.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver