Opgave 1) - Der er tryghedsbehovet, det betyder at man føler sig tryg i sine omgivelser, at man spekulere på hvor godt personalet gør det. De bed at de gør det godt.
Sociale behov, fordi man kan tage ned til klinikken, man skaber et godt bånd til kosmetologen, jo flere gange man kommer derned og får pleje. Man kan også få et socialt bånd til andre som bruger kosmetologen og derefter får et venskab
Ego behovet bliver også dækket ind, ved at andre folk ved at man tager ned til klinikken og bruger penge på sig selv,
Opgave 2) - Umiddelbart ville jeg mene det er Snob motivet, da man gerne vil skille sig ud fra andre. Gerne være anderledes. Men Veblen motivet spiller også lidt ind, da det ikke er en gratis ydelse. Eksempeltvist ens negle. Du kan gå ind i Matas, købe en billig manicure pakke til 50-80 kr., og så selv gå hjem og lægge den. Eller hvis du gerne vil have lidt kvalitet, så går du ind til den nærmeste kosmetolog og betaler lige det dobbelte. Forskellen kan tydeligvis også ses, da neglene holder væsentligt længere tid, hvis de er lavet hos en professionel. Men folk der tit får lavet negle, eller farvet hår, og for det meste også økonomien i orden. Ellers ville de bruge deres penge på lidt andre ting.
Det er gratis at oprette en konto