1 / 8 sider - klik for at bladre

Spytamylase: nedbrydning af stivelse

Det er gratis at oprette en konto

Spytamylase: nedbrydning af stivelse er en biologi-opgave fra 2009. Fylder 8 sider (1.053 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 5. februar 2010.

Denne biologi rapport undersøger enzymet spytamylases nedbrydning af stivelse. Gennem eksperimenter med JodJodkalium testes enzymets aktivitet under varierende pH-værdier og temperaturer. Rapporten redegør for enzymernes funktion og diskuterer resultaterne af forsøgene.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid laboratorierapport med klar struktur, detaljeret metode, resultattabel og diskussion. Giver god indsigt i enzymers funktion og forsøgsdesign.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • enzymer
  • fordøjelse
  • laboratorierapport
  • nedbrydning
  • ph-værdi
  • produkt
  • spytamylase
  • stivelse
  • substrat
  • temperatur

At undersøge enzymet spytamylases nedbrydning af stivelse.

Teori:

Enzymer er proteiner, der dannes af den levende celle (dvs. de er kodet for af DNA). De kan bestå af en til flere aminosyrekæder (kaldet polypeptider). Alt efter hvordan aminosyrerækkefølgen er i enzymet dannes der en karakteristisk tredimensionel form.Enzymerne er meget specifikke, dvs. hvert enzym virker oftest kun på en enkelt biokemisk reaktion. Derfor finder man i en typisk menneskecelle flere tusinde forskellige enzymer.

Katalyserer, er kemiske processer i levende organismer af forskellige enzymer. En katalyserer, er et molekyle der øger hastigheden af en proces uden selv at blive omdannet. Uden enzymer ville alle biokemiske processer i en levende organisme foregå så langsomt at livet ikke ville kunne opretholdes.

De fleste enzymer fungerer kun inde cellerne, og bliver også dannet i cellerne. En af enzymer der fungerer uden for cellerne er fordøjelsesenzymer. Alle fordøjelsesenzymerne ”klipper” store molekyler op til mindre enheder, hvor tarmen kan optages i. Spytamylase ”klipper” stivelsesmolekylet (polysakkarid) over, så der dannes mange disakkaridmolekyler.

Samlet kaldes de biokemiske processer i en celle, for cellens stofskifte.

Det molekyle/stof et enzym virker på kaldes et substrat og det der dannes kaldt for et produkt. Alt efter hvilken type reaktion der er tale om (anabolisme/katabolisme) kan et til flere substrater omdannes til et til flere produkter.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver