1 / 14 sider - klik for at bladre

Motivation for fysisk aktivitet i børnehaveklassen

  • Idræt
  • Uni el lign.
  • Afleveret til 12
  • 14 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Motivation for fysisk aktivitet i børnehaveklassen er en idræt-opgave til Uni el lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 14 sider (3.713 ord, ca. 16 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2011.

Denne opgave undersøger, hvordan pædagoger kan motivere børn i børnehaveklassen til fysisk aktivitet og skabe bevægelsesglæde. Den redegør for problematikken omkring børns inaktivitet og præsenterer teoretiske begreber som motorik, kropsbevidsthed, motivation, leg og flow. Opgaven diskuterer pædagogiske handlemåder og anvender modeller som Spilhjulet og SMTTE-modellen til at planlægge aktiviteter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid opgave der behandler et relevant pædagogisk emne med teoretisk fundering og konkrete handlemåder. God struktur og kildehenvisninger.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bevægelsesglæde
  • børnehaveklasse
  • flow
  • fysisk aktivitet
  • inaktivitet
  • kropsbevidsthed
  • leg
  • motivation
  • motorik
  • pædagogik

Indholdsfortegnelse

Indledning2

Problemstilling2

Afgrænsning3

Målgruppe3

Inaktivitet3

Motorik4

Kropbevidsthed og kropserfaring4

Motivation5

Leg5

Bevægelsesglæde6

Flow7

Spilhjulet7

Idrætstimen7

Pædagogens handlemåder9

Konklusion9

Litteraturliste11

Bilag 112

Flow-modellen12

Bilag 213

Spilhjulet13

Bilag 314

Didaktiskmodel: SMTTE-model14

Indledning

Ifølge Sundhedsstyrelsen er inaktivitet og stillesiddende aktiviteter blevet en stor del af menneskets hverdag. Det vil sige, at børn og unge bevæger sig for lidt og at omgivelserne ikke motiverer til bevægelsesaktiviteter. Børnene bliver ofte kørt i bil til skole og institution og det er med en stigning på 200 % på alle alderstrin over de sidste 30 år. Derfor valgte Sundhedsstyrelsen i 2008 at lave en kampagne ved navn: ”Get moving” for at gøre opmærksom på, at det er et problem, at så mange børn bliver transporteret og derfor bliver inaktive. Familien er blandt andet dem, der skal gøres opmærksom på, at de valg de foretager sig i forhold til børnenes aktive eller passive transport har betydning for barnets livsstil. Ansvaret ligger også hos samfundet, pædagogerne og individet. Sundhedsstyrelsen ønsker et større fokus på at bruge kroppen som transportmiddel og at det er vigtigt for kroppens fysiske aktivitet.

Dette stiller også et krav til pædagogerne om, at de skal udvikle forskellige aktiviteter så repertoiret bliver udvidet. Selvom børn har en naturlig tilgang til deres bevægelser kræves der, at der stilles muligheder og rammer til rådighed, som kan være med til at børnene lærer og udvikler deres kropslige færdigheder og kropsbevidsthed. Jeg mener at jo flere forskellige aktiviteter pædagogerne stiller til rådighed, jo større chance er der for, at flere børn får lysten og glæden til at bevæge sig. Samtidig kan pædagogen være med til at ”fange” børnene, inden de bliver inaktive.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver