1 / 5 sider - klik for at bladre

Osmose i kartoffelceller: forsøg og analyse

  • Biologi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Osmose i kartoffelceller: forsøg og analyse er en biologi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (949 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 10. september 2014.

Denne opgave præsenterer et forsøg med osmose i kartoffelceller. Formålet er at undersøge, hvordan vand transporteres ind og ud af cellerne baseret på saltkoncentrationen i opløsningen. Rapporten indeholder en hypotese, detaljeret fremgangsmåde, resultater og en diskussion af fejlkilder samt konklusion.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid og velstruktureret forsøgsrapport om osmose i kartoffelceller. Indeholder klar hypotese, metode, resultater og diskussion.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • biologi
  • cellemembran
  • diffusion
  • forsøg
  • kartoffelceller
  • osmose
  • saltkoncentration
  • vandtransport

Formålet med forsøget er at undersøge osmose i planteceller (kartoffelceller), og se hvordan vand bliver transporteret ind og ud af cellerne, afhængigt af saltkoncentrationen i den omgivende opløsning.

Baggrund og teori til forsøget:

Hypotese:

Hvis et stykke kartoffel er placeret i en saltopløsning, har saltkoncentrationen en betydning for, om kartoflen optager eller frigiver vand via osmose. Hvis der er meget salt i opløsningen, vil kartoffelcellerne frigive vand, for at få saltkoncen-trationen til, at blive mindre i opløsningen. Er der lidt salt i opløsningen (mindre end i kartoflen), vil kartoflen optage vand, så saltkoncentrationen så vidt muligt bliver den samme på begge sider af cellemembranen. Ergo cellen vil skabe ligevægt på begge sider af cellemembranen. Men kun nogle stoffer kan passere frit ind og ud af cellemembranen (vand kan, salt kan ikke).

Osmose er en livsnødvendig funktion som finder sted i celler. Osmose er trans-porten af stoffer ind og ud af cellen. Processen finder sted i cellemembranen, hvor sprækker kan lukke og åbne sig. Osmose fungerer sådan, at der så vidt muligt bliver skabt en ligevægt på begge sider af cellemembranen. Det vil sige at der vil komme mere vand ind i cellen hvis der er en højere vandkoncentration uden for cellen. Ligeledes vil der blive frigivet vand fra cellen hvis der er mindre vand udenfor cellen. Det samme gælder for andre molekyler. Dette fænomene kan fx. sammenlignes med røg fra et bål. Da koncentrationen af røg er stor tæt på bålet ”vil” røgen gerne væk fra denne koncentration. Derfor ”forsvinder” røgen jo længere tid der går. Ligeledes reguleres koncentrationen af ”passerbart” materiale på begge sider af cellemembranen vha. osmose. I vores forsøg bruger vi kartofler som er fyldt med celler der alle indeholder stivelse (en sukkerart). Vi vil undersøge hvordan saltkoncentrationen i vand påvirker cellen. Bl.a. vil vi kigge på om kartoffelcellerne optager eller frigiver vand når saltopløsningen indeholder hhv. meget og lidt salt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver