Formålet med dette forsøg er at påvise at spytamylase kan nedbryde stivelse, og at spytamylase ødelægges ved lave pH-værdier.
Hypotese:
Amylase er et enzym der nedbryder amylose (stivelse). Jeg forventer at amylasen ”fordøjer” stivelsen til mindre molekyler.
Teori:
Enzym er et protein der indeholder 2 forskellige molekyler.
Et molekyle (protein) der identificerer det/de stoffer der skal behandles.
Et molekyle (co-enzym) der udfører en bestemt proces, enten spaltende (katabole) eller opbyggende (anabole).
Enzymer virker ved at nedsætte aktiveringsenergien (katalysator)
Enzymet bruges ikke i processen, så enzymet kan udføre processen mange gange.
Enzymprocesser:
De er kemiske processer og er derfor afhængige af:
Varme
Koncentration af substrat og enzym
Surhedsgrad (pH)
Saltkoncentration (for høj = ødelagt, for lav = virker ikke særlig godt) Bedst ved 0,9%
enzymgifte, specielt tungmetaller (kviksølv, kobber,bly. Den værste: Cadmium)
Fordøjelseskanalens afsnit:
Mund: Optager føde, findeler (tygger), blander med spyt (vand, slim, amylase der nedbryder stivelse)
Spiserør: Transport til maven
Mave: Føden blandes med mavesaft (vand, saltsyre (dræber bakterier, stopper amylase), pepsin der spalter protein)
Tolvfingertarm: Føden blandes med bugspyt (base der neutraliserer syren, lipaser spalter fedt, amylaser der spalter polysaccharider, trypsin der spalter protein). Føden blandes med galde fra leveren (galden emulgerer fedt så lipaser kan virke)
Tyndtarm: Enzymer (maltose, laktose, imertase, protease, lipase) der spalter føden til monosaccharider, aminosyrer, glycerol, fedtsyrer der optages i blodet, dog optages fedtsyrer i lymferne.
Det er gratis at oprette en konto