Side 1 af 11

Alkohol

Alkohol er en fysik/kemi-opgave til 10. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 11 sider (2.286 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 22. juli 2010.

  • Fysik/Kemi
  • 10. klasse
  • Karakter 12
  • 11 sider PDF
  • 34 downloads

Skribentens beskrivelse af Alkohol

Dette er en opgave om alkohol og dets egenskaber. Den fortæller noget om den kemiske struktur og noget teoretisk viden, samtidig med at beskrive nogle forsøg dertil. Den indeholder en overskuelig gennemgang af 7 forskellige punkter. Kemisk struktur, forbrænding, fremstilling, ddestillering, alkoholprocent, promille og oxidation af alkohol i atmosfæren. Rapporten består af 7 siders tekst, hvilket også inkluderer illustrationer hertill af de forskellige forsøg og processer. Disse har jeg også selv konstrueret.

Uddrag fra opgaven

Jonas Indholdsfortegnelse Kemisk struktur side 2 Forbrænding side 3 Fremstilling side 4 Destillering side 5 Alkoholprocent side 6 Promille side 8 Oxidation af alkohol i atmosfæren side 8 Kildeliste side 9 Kemisk struktur holer er organiske stoffer. De indeholder alle sammen kulbrinte, men samtidig har de alle mindst en hydroxy gruppe, der sidder på via en kovalent binding, dvs. atomerne deler to atomer. Dette skyldes atomers stræben efter at blive ædelgasser. Dvs. at alkoholer er afladte af Alkaner, der har modtaget en eller flere hydroxy grupper til fordel for et hydrogen atom. Der kan altså sagtens være to hydroxy grupper

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver