1 / 7 sider - klik for at bladre

Glykæmisk Index: forsøg med glukose og appelsin

  • Biologi
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 7
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Glykæmisk Index: forsøg med glukose og appelsin er en biologi-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 7 sider (1.230 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 24. januar 2011.

Opgaven undersøger glykæmisk index for glukose og appelsinjuice gennem et forsøg. Den redegør for blodsukkerregulering i raske mennesker og hos diabetespatienter, herunder type 1- og type 2-diabetes. Resultaterne sammenlignes med hypotesen om sukkeroptagelseshastighed.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret biologirapport med detaljeret teori om glykæmisk index, blodsukkerregulering og diabetes. Inkluderer forsøgsbeskrivelse og dataanalyse.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • appelsinjuice
  • biologi
  • blodsukker
  • blodsukkerregulering
  • diabetes
  • forsøg
  • glukose
  • glykæmisk index
  • insulin
  • kulhydrater

Formålet med denne øvelser er at finde glykæmisk index for henholdsvis glukose i form af druesukker (dextrose) og appelsin, for herefter at sammenligne dem med tabelværdierne fra hæftet og diabetes og insulin.

Problem:

Hvor stort er glykæmisk index for appelsinjuicen?

Hvor stort er glykæmisk index for druesukkeret?

Vil blodsukkerkoncentrationen stige brat ved indtagelse af juice sammenlignet med glukose?

Hypotese:

Hastigheden for sukkeroptagelser i appelsinjuice vil være lavere end for glukose!

Teori:

Glykæmisk Index

Glykæmisk index er et udtryk for, hvor meget blodsukkeret stiger, når man har spist en bestemt mængde af en levnedsvare. Ofte benytter man glukose eller hvidt brød som en reference med en indexvædi på 100.

Et eksempel på dette kan vi give ved at et æble eksempelvis har et glykæmisk index på 38, hvilket vil sige, at et øble giver en blodsukkerrespons, som svarer til 38% af den stigning, den samme mængde glukose ville give.

Selv teorien omkring glykæmisk index bygger på, at man som diabetiker primært skal vælge produkter med et lavt glykæmisk index. Flere undersøgelser peger på, at blodsukkerstigningen er langt mere stabil, når en større del af de kulhydrater man indtager om dagen har et lavt glykæmisk index.

Dog kan denne teori være vanskelig at anvende i praksis, da men sjældent spiser kulhydrater isoleret, samt at den efterfølgende blodsukkerstigning også afhænger af andre faktorer, som fx det samlede energiindhold i det spiste måltid, samt mængden af protein, fedt og kostfibre.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver